Lokomotiv – Torpedo | 4:1 (end) | | | Ak Bars – Barys | 4:3 (after OT) | | | Traktor – Novosibirsk | 2:4 (end) |
Cherepovets – CSKA | 0:3 (end) | | | Dynamo – Avtomobilist | 6:0 (end) | | | Neftekhimik – Metallurg M | 1:0 (end) |
Spartak – HC Sochi | 6:1 (end) | | | Jokerit – Vityaz | 3:2 (end) | | | Dinamo Minsk – Khabarovsk | 5:6 (end) |
Riga – Salavat Yulaev | 1:3 (end) |
Vitkovice – Mlada Boleslav | 3:2 (end) | | | Olomouc – Litvínov | 1:2 (end) | | | Liberec – C. Budejovice | 4:2 (end) |
Mountfield HK – Pardubice | 2:1 (end) | | | Zlín – Třinec | 2:3 (end) | | | Kometa Brno – K. Vary | 3:1 (end) |
Arizona – Anaheim | 4:3 (end) |
final
Severstal Cherepovets
0:3
(0:0, 0:2, 0:1)
CSKA Moscow
59:35
|
Goal for CSKA! Scorer is SHALUNOV. Assisted by Maxim Mamin.
|
|
39:33 Sergei Andronov (MOS) - 0:2
|
||
39:33
|
Goal for CSKA! Scorer is SERGEI ANDRONOV. Assisted by Karnaukhov.
|
|
35:02 Korostelyov (MOS) - 0:1
|
||
35:02
|
Goal for CSKA! Scorer is KOROSTELYOV. Assisted by Andrei Svetlakov.
|
Goals and assists:
36. Korostelyov (Svetlakov), 40. Andronov (Karnaukhov), 60. Shalunov (Mamin)
Referees: Olenin, Hribik – Ivanov, Sivov
Attendance:
Penalty missed:
Severstal Cherepovets:
Šugajev (Šostak) – Khabarov, Vittasmaki, Kudako, Makeyev, Adamchuk, Lalonde (A), Tikhonov – , Berglund, Liska – Petunin, Kodola, Vovchenko (A) – Kapustin, Jo. Nättinen, Geraskin (C) – Guslistov, Alexeyev, Dumbadze – Kazakov.
Subs:
Coach:
CSKA Moscow: Lars Johansson (Sharychenkov) – Sergeyev, Dahlbeck, Gilmour, , M. Robinson (A), Blazhiyevsky, Ibragimov – Karnaukhov, Andronov (C), Soshnikov – Okulov, Shalunov, Mamin – Leipsic, , Slepyshev (A) – Sorkin, Svetlakov, Korostelyov – Afanasjev.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
CSKA Moscow: Lars Johansson (Sharychenkov) – Sergeyev, Dahlbeck, Gilmour, , M. Robinson (A), Blazhiyevsky, Ibragimov – Karnaukhov, Andronov (C), Soshnikov – Okulov, Shalunov, Mamin – Leipsic, , Slepyshev (A) – Sorkin, Svetlakov, Korostelyov – Afanasjev.
Subs:
Coach:
Referees: Olenin, Hribik – Ivanov, Sivov
Attendance: