Novosibirsk – Cherepovets | 4:5 (end) | | | Metallurg M – Dinamo Minsk | 4:3 (end) | | | Salavat Yulaev – HC Sochi | 5:4 (after OT) |
Torpedo – Avtomobilist | 3:2 (end) | | | Ak Bars – Dynamo | 2:3 (end) | | | CSKA – Traktor | 6:0 (end) |
HC Slovan – Vityaz | 1:3 (end) |
HC Pilsen – Mlada Boleslav | 2:3 (after OT) | | | Kometa Brno – K. Vary | 3:1 (end) | | | Liberec – Olomouc | 5:1 (end) |
Pardubice – Chomutov | 2:3 (1:3 after SO) | | | Sparta – Zlín | 3:2 (end) |
final/OT
Salavat Yulaev Ufa
5:4
(2:0, 1:1, 1:3 - 1:0)
HC Sochi
Goals and assists:
3. Khokhryakov (Burdasov), 16. Arzamastsev (Omark), 35. Solodukhin (Kadeykin), 52. Arzamastsev (Burdasov, Tkachyov), 65. Burdasov (Omark) – 39. Jokipakka (R. Rosén), 42. Kaletnik, 53. O'Dell (Mosalyov), 54. Collins (Bakos)
Referees: Andris Annsons, Juri Oskirko-Maxim Bersenjov, Jevgenij Judin
Attendance: 6 083
Penalty missed:
Salavat Yulaev Ufa:
Fedotov (Metsola) – Sergienko, (C), Koledov, Arzamastsev, Gareyev, Semyonov, Elizarov – Hartikainen, Kemppainen, Omark (A) – Tkachyov, , Kugryshev – Burdasov (A), Khokhryakov, Mayorov – Solodukhin, Kadeykin, Zharkov – Šen.
Subs:
Coach:
HC Sochi: Barulin (Shikin) – , Jokipakka, Paigin, Vorobyov, , Khomitsky (A), D. Alexandrov – Bocharov, R. Rosén, O'Dell (C) – Altybarmakyan, Tochitsky, – Mosalyov, Collins (A), Bakos – , Kaletnik, Rachimullin – Žilin.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
HC Sochi: Barulin (Shikin) – , Jokipakka, Paigin, Vorobyov, , Khomitsky (A), D. Alexandrov – Bocharov, R. Rosén, O'Dell (C) – Altybarmakyan, Tochitsky, – Mosalyov, Collins (A), Bakos – , Kaletnik, Rachimullin – Žilin.
Subs:
Coach:
Referees: Andris Annsons, Juri Oskirko-Maxim Bersenjov, Jevgenij Judin
Attendance: 6 083
Scorer is ANTON BURDASOV. Assisted by Linus Omark.
Penalty for HC Sochi (Yury – 2 min., roughing).
Scorer is ZAKHAR ARZAMASTSEV. Assisted by Anton Burdasov, Tkachyov.
Scorer is VYACHESLAV SOLODUKHIN. Assisted by Alexander Kadeykin.
Scorer is ZAKHAR ARZAMASTSEV. Assisted by Linus Omark.
Scorer is PYOTR KHOKHRYAKOV. Assisted by Anton Burdasov.