Khabarovsk – Admiral | 0:2 (end) | | | Novosibirsk – Neftekhimik | 3:4 (end) | | | Barys – Torpedo | 4:1 (end) |
Salavat Yulaev – Ak Bars | 4:5 (2:3 after SO) | | | Dinamo Minsk – HC Sochi | 1:3 (end) | | | SKA St. Petersburg – Spartak | 2:1 (end) |
Vityaz – Jokerit | 1:4 (end) |
HC Pilsen – Liberec | 4:0 (end) | | | Zlín – Třinec | 4:2 (end) | | | Pardubice – Vitkovice | 1:2 (end) |
Olomouc – K. Vary | 4:1 (end) | | | Sparta – Mountfield HK | 4:0 (end) |
after shootout (2:3)
Salavat Yulaev Ufa
4:5
(2:0, 2:1, 0:3 - 0:0)
Ak Bars Kazan
Goals and assists:
10. Kadeykin (Semyonov, Solodukhin), 18. Tkachyov (Khokhryakov), 32. Omark (Kemppainen), 40. Burdasov (Larsen, Tkachyov) – 35. Lukoyanov (Mikheyev, Pedan), 48. Klinkhammer (Abrosimov, Kara), 52. Lander (Sekac), 56. Zaripov (Postma)
Referees: Olenin, Fraňo – Otmachov, Palei
Attendance: 8 068
Penalty missed:
Shootout:
1. series:
0:0 Fyodor Malykhin (KZN)
1:0 Dmitri Kugryshev (UFA)
2. series:
1:1 Danis Zaripov (KZN)
1:1 Pavel Šen (UFA)
3. series:
1:2 Vladimir Tkachyov (KZN)
2:2 Vyacheslav (UFA)
4. series:
2:2 Jiri Sekac (KZN)
2:2 Artyom Fyodorov (UFA)
5. series:
2:3 Alexander (KZN)
2:3 Teemu Hartikainen (UFA)
Salavat Yulaev Ufa:
Kareyev (Fedotov) – Semyonov, Larsen, Sergeyev, Gareyev, M. Osipov, S. Tereshchenko, Ljachov – Kemppainen, Omark (A), Hartikainen – , Kugryshev, Tkachyov – Khokhryakov, Burdasov (C), Fyodorov – Solodukhin, Zharkov (A), Kadeykin – Šen.
Subs:
Coach:
Ak Bars Kazan: Sharychenkov (41. Podyapolsky) – Batyrshin, Abrosimov, (A), Yarullin, Postma, Pedan – Zaripov (C), Galiev, – Lander, Azevedo, Sekac – Lukoyanov, Mikheyev, (A) – Klinkhammer, Kara, Malykhin – Tkachyov.
Subs:
Coach:
Subs:
Coach:
Ak Bars Kazan: Sharychenkov (41. Podyapolsky) – Batyrshin, Abrosimov, (A), Yarullin, Postma, Pedan – Zaripov (C), Galiev, – Lander, Azevedo, Sekac – Lukoyanov, Mikheyev, (A) – Klinkhammer, Kara, Malykhin – Tkachyov.
Subs:
Coach:
Referees: Olenin, Fraňo – Otmachov, Palei
Attendance: 8 068
The winning goal scored by ALEXANDER.
Scorer is DANIS ZARIPOV. Assisted by Paul Postma.
Scorer is ANTON LANDER. Assisted by Jiri Sekac.
Scorer is ROB KLINKHAMMER. Assisted by Roman Abrosimov, Vladislav Kara.
Scorer is ANTON BURDASOV. Assisted by Philip Larsen, Tkachyov.
Scorer is ARTYOM LUKOYANOV. Assisted by Artyom Mikheyev, Andrey Pedan.
Scorer is LINUS OMARK. Assisted by Joonas Kemppainen.
Scorer is TKACHYOV. Assisted by Pyotr Khokhryakov, Vyacheslav.
Scorer is ALEXANDER KADEYKIN. Assisted by Alexei Semyonov, Vyacheslav Solodukhin.